Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Środa Popielcowa w naszej Parafii!!!

W naszej Parafii rozpoczęliśmy Wielki Post!!!

W Środę Popielcową, 18 lutego 2015 r. wraz z całym Kościołem rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Podczas każdej Mszy św. miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Okres 40 dni Postu, przygotowuje nas do obchodów Świąt Wielkanocnych. Homilie w tym dniu wygłosił ks. Anrtoni.

Przez cały okres Wielkiego Postu, w każdy piątek, odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, dla dzieci i młodzieży o godz. 16.30, dla dorosłych rano o godz. 8.00 oraz po południu o godz. 17.15. A w każdą niedzielę Wielkiego Postu, odbywają się Gorzkie Żale z nauką pasyjną, o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!!!

Z publicznym odprawieniem Drogi Krzyżowej wiąże się uzyskanie Odpustu Zupełnego. Poniżej przedstawiamy warunki uzyskania tego Odpustu.

 

Więcej o Wielkim Poście:

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

W tym dniu zachowujemy post ścisły, który oznacza możliwość spożycia w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta. Prawem wstrzemięźliwości od potraw mięsnych są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia (czyli od 18. do 60.). Także wierni, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, są tego dnia zobowiązani do wypełnienia tej praktyki pokutnej.

Więcej o Wielkim Poście: TUTAJ.


Autorem zdjęć jest p. Waldemar Matkowski, któremu bardzo dziękujemy za pomoc.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego związanego z odprawieniem Drogi Krzyżowej:  
Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych (czyśćcowych) za grzechy, które zostały już odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Odpust taki można uzyskać dla siebie lub dla zmarłych.
1. Spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej
2. Przyjęcie Komunii św.
3. Modlitwa w intencjach Ojca św.
4. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także powszedniego.
5. Odprawienie Drogi Krzyżowej w następujący sposób:
a. Drogę krzyżową należy odprawić przed stacjami zatwierdzonymi przez Władzę Kościelną.
b. Dla odprawienia Drogi Krzyżowej wymaga się tylko pobożnego rozważania męki i śmierci Chrystusa. Nie jest zatem rzeczą konieczną rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji.
c. Wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej. Jeżeli jednak wszyscy biorący udział w nabożeństwie nie mogą bez zamieszania przechodzić od stacji do stacji, wystarczy, jeżeli przechodzi prowadzący Drogę Krzyżową, podczas gdy inni mogą pozostać na swoim miejscu.
d. Kto nie może uczestniczyć w publicznym nabożeństwie (np. chorzy), może uzyskać odpust zupełny, jeżeli przynajmniej przez pół godziny będzie pobożnie czytać i rozważać o męce i śmierci Jezusa Chrystusa.