Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie opłatkowe Straży Honorowej

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia i spotkanie opłatkowe Straży  Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa  i Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi

Wielka to łaska dla naszej Parafii, że  8-go grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia  Najświętszej Maryi Panny oraz inauguracji Nadzwyczajnego  Jubileuszu Miłosierdzia   -  rozpoczęły się rekolekcje  adwentowe prowadzone przez Ojców Sercanów z Zakopanego. Dla nas , członków Straży Honorowej Najśw. Serca Pana Jezusa, głoszone Słowo Boże było szczególną ucztą duchową, rozszerzeniem i pogłębieniem kultu Serca Bożego – abyśmy coraz  lepiej wypełniali obowiązki strażowe i całym sercem byli oddani naszemu Zbawicielowi,  uświęcali swoje życie miłością i ofiarą, w duchu wynagrodzenia  za grzechy oziębłości i niewdzięczności tak wielu ludzi.

Patronką rekolekcji była św. Małgorzata Maria  Alacoque ( 1647 – 1690 ) – obecna  w naszej świątyni w relikwiach  -  którą Zbawiciel wybrał na apostołkę nabożeństwa ku czci swego Boskiego Serca. Dzięki tej skromnej i pobożnej zakonnicy z Paray-le-Monial nabożeństwo to rozpowszechniło  się na cały świat, a ludzkość dowiedziała się o wielkim skarbcu miłości, którym jest Serce Jezusa.

Przygotowani, przez te wspaniałe rekolekcje, do Świąt  Bożego Narodzenia – w czwartek 10-go grudnia – uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, z modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego i rozważaniami z Dzienniczka św. siostry Faustyny.

 Następnie udaliśmy się, z pocztem sztandarowym, do kaplicy św. Jana Pawła  II na Eucharystię  -  sprawowaną przez Ks. Proboszcza w dwóch intencjach : przebłagalnej  za spowodowany tam pożar i dla uświęcenia tego miejsca. W modlitwie wiernych, przepojeni głęboką wiarą w miłosierdzie  Najświętszego Serca naszego Pana Jezusa Chrystusa, zanieśliśmy wspólne prośby i intencje : za Kościół św., papieża Franciszka, za naszą  archidiecezję i wiernych, ks. Proboszcza i kapłanów z naszej parafii. Modliliśmy się o pokój na świecie, za Ojczyznę i sprawujących władzę, za rodziny , dzieci i młodzież, za tych, którzy spowodowali pożar w tej kaplicy i za naszą wspólnotę strażową oraz za zmarłych członków Straży Honorowej i z naszych rodzin. Prosiliśmy za nas samych, abyśmy umieli coraz bardziej kochać i wynagradzać Boskiemu Sercu za tych, którzy Je obrażają.

Zakończeniem tego pięknego czasu modlitwy było spotkanie opłatkowe na plebanii.

Rozpoczęło się tradycyjnie – od zaśpiewania kolędy  „Wśród nocnej ciszy...” Ksiądz Proboszcz serdecznie powitał wszystkich  uczestników, dziękując za to że jesteśmy, za zaangażowanie  modlitewne , za posługę rozprowadzania opłatków wigilijnych i świec „Caritasu”. Życzył wytrwałości w modlitwie i rozwoju wspólnot  oraz doczekania  dalszych dobrych owoców.

Następnie, łamiąc się opłatkiem – także od Dyrekcji Arcybractwa w Krakowie  -wszyscy składali sobie serdeczne życzenia.

Na pięknie udekorowanym stole pojawiły się wspaniałe potrawy ; ryba w galarecie i ryba po japońsku, pasztet warzywny, wiele rodzajów pysznych ciast, owoce i słodycze  soki i napoje owocowe, kawa i herbata.

Spotkanie to zaszczycili swoją obecnością : ksiądz Mateusz, ksiądz Paweł oraz ksiądz Antoni.

Delektując się  potrawami, czas spotkania upływał na  wzajemnych rozmowach na różne tematy, także dotyczące  inicjatyw i  zaangażowania  nas parafian  w przeżywanie tego Nadzwyczajnego Roku Świętego  jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej – nasza piękna świątynia została wyznaczona do otwarcia Bramy Miłosierdzia .

Bogu niech będą dzięki za dzieło Straży Honorowej NSPJ w naszej parafii. Cieszymy się  z powodu powołania nas do tej grupy modlitewnej, do uwielbiania i miłości Boga, oddawania Mu czci i wynagradzania Sercu Jezusa za zniewagi całego świata i wyrządzane przez nas samych.

                        Zelatorka   -   Krystyna Wróblicka                                  

Arcybractwo w Częstochowie!!!

Pielgrzymka na Jasną Górę!

W sobotę, 20-go czerwca 2015 roku, o godz. 6.00 wyruszyła – wraz z ks. Proboszczem – do Częstochowy , 50-cio osobowa grupa parafian, na XXX coroczną pielgrzymkę Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Hasłem pielgrzymki było: „POLSKA DRUGĄ  OJCZYZNĄ  KULTU  SERCA JEZUSA”, intencją – dziękować Bogu i Jasnogórskiej Królowej za łaski, których doświadczył  Kościół i świat przez 250 lat istnienia  , ustanowionego przez papieża Klemensa XIII, święta Najświętszego Serca Pana Jezusa na polskich ziemiach.

O godz. 9.30 wzięliśmy udział we Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego w Bazylice Jasnogórskiej.

W  Sali Ojca A. Kordeckiego wysłuchaliśmy referatu wygłoszonego przez ks. Józefa Gawła SCJ oraz treści listu do Ojca Świętego Franciszka.


Czytaj więcej...

Sprawozdanie za rok 2014!!!

Sprawozdanie za rok 2014!!!

Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności  Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz z działalności Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi i Adoracji Nocnej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rodzinie w naszej Parafii za rok 2014.


 

Czytaj więcej...

Nowy sztandar Arcybractwa!!!

Nowy sztandar Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa!!!

W czwartą Niedzielę Wielkiego Postu, 15-go marca 2015 roku, na Mszy św. o godz. 12.45, miało miejsce w naszej Parafii poświęcenie sztandaru wspólnoty modlitewnej - Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dla nas, członków tej Straży, jest to wydarzenie ważne i doniosłe, gdyż powinnością naszą jest stawać, w każdy pierwszy piątek miesiąca, u stóp Ołtarza Pańskiego – dla chwały Serca Jezusowego, otaczać Boskie Serce czcią i miłością, wynagradzać Mu za niewdzięczność i obojętność, za nasze ludzkie grzechy.

Przenosząc nasz wzrok na wizerunek Pana Jezusa na sztandarze, na Jego Najświętsze Serce na dłoni, Serce gorejące ogniem miłości i promieniujące światłem – odczytujemy jako symbol nieskończonej miłości Boga do każdego człowieka. To Boskie Serce żąda i pragnie naszych, ludzkich serc, naszej miłości.

Jako członkowie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z wdzięcznością i miłością włączyliśmy się czynnie w oprawę liturgiczną Mszy św. - czytania mszalne były udziałem naszych członkiń z pocztu sztandarowego oraz złożyliśmy dar Ołtarza.

Czytaj więcej...

Wigilia Arcybractwa Straży Honorowej!!!

Wigilia Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi!!!

Przedświąteczny tydzień to w naszej Parafii czas spotkań opłatkowych grup modlitewnych. W piątek, 19-go grudnia, po Mszy św. wieczornej, swoje spotkanie miały wspólnoty: Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i Straż Honorowej Niepokalanego Serca Maryi, które łączy przynależność tych  samych osób do obydwu grup modlitewnych.

Spotkanie to zaszczycili swoją obecnością: ks. Proboszcz oraz księża wikariusze – ks. Michał, ks.Mirosław i ks. Mateusz.

Rozpoczęło się tradycyjnie – od  zaśpiewania kolędy „Wśród nocnej ciszy ...” Ksiądz Proboszcz serdecznie powitał wszystkich uczestników, dziękując za te wspólnoty – za zaangażowanie modlitewne, szczególnie w I–sze czwartki i piątki miesiąca, za prowadzenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, za posługę rozprowadzania opłatków wigilijnych i świec. Życzył wytrwałosci w modlitwie i rozwoju wspólnot oraz doczekania dobrych owoców.

Po wspólnej modlitwie, czcigodni Kapłani oraz uczestnicy, łamiąc się opłatkiem, składali sobie nawzajem serdeczne życzenia. Na pięknie, świątecznie udekorowanym stole pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, śledzie w oleju, ryba po grecku oraz na deser - kutia, ciasta i owoce, którymi wszyscy się delektowali. Nie zabrakło także spiewania kolęd, wzajemnych rozmów, dobrego humoru.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za nasze wspólnoty, że dzięki Jego Łasce możemy wypełniać posłannictwo oddawania czci, miłości i wynagrodzenia Bożemu Sercu oraz Niepokalanemu Sercu Maryi.

Życzmy sobie wzajemnie, by Święta Narodzenia Pańskiego przepełnione były Bożą dobrocią, radością i pokojem.

Zelatorka - Krystyna Wróblicka

Czytaj więcej...

Sprawozdanie z działalności!!!

Sprawozdanie z działalności!!!

Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniami wspólnot Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.

Autorką sprawozdań jest Pani Krystyna Wróblicka, która jest Zelatorką obu wspólnot.

Sprawozdania zostały wysłane do Dyrekcji Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w Krakowie oraz do Centrum Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi i Adoracji Nocnej w Rodzinie w Jaśle.

Oba też zostały wydrukowane w miesięcznikach Arcybractwa.

Więcej o Straży Honorowej NSPJ: TUTAJ.
Więcej o Straży Honorowej NSM: TUTAJ.


Czytaj więcej...

Straż Honorowa NSPJ i NSNMP

 

ARCYBRACTWO STRAŻY HONOROWEJ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

 

NIECH ŻYJE JEZUS!

Na zawsze w sercach naszych.

Tymi słowami pozdrawiają się członkowie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to okrzyk: nadziei i miłości, miłości i wynagrodzenia.

 

Parafialną wspólnotę Straży Honorowej NSPJ  tworzy obecnie grupa 26 osób.

Opiekunem duchowym jest Ks. Proboszcz Marcin Czerepak.

Liderką – Krystyna Wróblicka.

Członkowie wspólnoty spotykają się w trzecie soboty m-ca o godz. 15-tej na modlitwie „Koronką do Miłosierdzia Bożego”, a w salce na plebanii omawiają zadania i sprawy bieżące.

Przyłącz się do nas!

Zapisy do Straży Honorowej NSPJ – każdego dnia u Ks. Proboszcza lub zelatorki. 

We  wspólnocie łatwiej:

 • wzrastać w miłości Boga i bliźniego,
 • apostołować,
 • czynić dobro,
 • uświęcać się.

„Jakże bardzo potrzebny jest w Kościele zastęp serc czuwających, dzięki którym miłość Serca Bożego nie pozostanie osamotniona i nieodwzajemniona.” (Bł. Jan Paweł II).

 

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Co to oznacza?

Po polsku mówimy: trzymać straż. To znaczy być blisko. To znaczy być czujnym i gotowym do obrony kogoś lub czegoś, co dla nas stanowi wartość, co uznajemy za skarb, za rzecz czy osobę  najważniejszą. Być w bliskości tego Skarbu – jest  pierwszym i podstawowym zadaniem Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Początki

Już ze szczytów Kalwarii Zbawiciel błogosławi pierwszej Straży Honorowej – duszom miłującym, wiernym i heroicznym, które trwały u stóp krzyża.

Już wtedy też były dwa przeciwstawne obozy:  nienawiść i miłość.

Rzymska straż obrzucała szyderstwami i przekleństwem Chrystusa konającego na krzyżu. Wydawało im się, że książe tego świata odniósł zwycięstwo, tymczasem był bliski klęski. Obok krzyża Chrystusa czuwała także inna Straż – w uwielbieniu, łzach żalu i miłości oraz wierności, poświęceniu i ofierze. Była to Maryja – matka Jezusa, Jan – ukochany uczeń, Maria Magdalena – rozmiłowana w Chrystusie.

Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa jako organizacja powstała stosunkowo niedawno: 13 marca 1863 roku w święto Pięciu Ran Zbawiciela, w klasztorze Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (SS. Wizytek ) w Bourg we Francji.

Boskie Serce Jezusa natchnęło myślą założenia tego  Dzieła siostrę Marię od Najświętszego Serca ( Konstancję Bernaud ) i ją użyło jako narzędzie do rozszerzenia Straży Honorowej na cały świat.

 

Cel

Celem Straży Honorowej jest wynagradzanie i pocieszanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak Je pocieszać?

Oddając Mu  cześć, miłość, wynagrodzenie, jak to jest wypisane na sztandarach Straży Honorowej.

Cześć – głosząc Jego królewską godność i rozszerzając Jego królestwo wśród ludzi.

Miłość – przez oddanie serc naszych Sercu Jezusa, tak dobremu, miłującemu a opuszczonemu.

Wynagrodzenie – przez praktykowanie cnót chrześcijańskich, a zwłaszcza pokuty i gorliwości, wynagradzając Bogu za zniewagi, jakie Mu wyrządzają grzechy ludzkie.

 

Przedmiot

Najświętsze Serce Jezusa, pełne nieskończonej miłości, jest głównym przedmiotem czci Straży Honorowej. Adoruje ona w sposób szczególny zranione Serce Jezusa, które przez wylanie Krwi dało ostatni dowód swojej miłości.

Czci więc to Boskie Serce, widzialnie zranione włócznią na krzyżu i codziennie ranione niewidzialnie: zapomnieniem, niewdzięcznością i grzechami ludzkimi.

 

Obowiązki członka Straży Honorowej  NSPJ:

 • wiernie odprawiać Godzinę Obecności przy Sercu Bożym,
 • brać udział w Godzinie Świętej (wspólnotowo lub indywidualnie),
 • brać udział we Mszy św. wynagradzającej Bożemu Sercu za swoje grzechy i całego świata w I piątek miesiąca,
 • szerzyć kult Najświętszego Serca  Pana Jezusa,
 • nawiedzać Najświętszy Sakrament,
 • brać udział w  comiesięcznych spotkaniach Arcybractwa.

 

Obietnice Pana Jezusa przekazane  św. Małgorzacie Marii Alacoque dla czcicieli Jego Boskiego Serca:

 1. Udzielę im wszystkich łask potrzebnych w ich stanie.
 2. Obdarzę  pokojem ich rodziny.
 3. Będę ich pocieszał we wszystkich cierpieniach.
 4. Stanę się ich bezpiecznym schronieniem w życiu, a zwłaszcza przy śmierci.
 5. Będę  hojnie błogosławił wszystkim ich przedsięwzięciom.
 6. Grzesznicy znajdą w  moim Sercu źródło i niezgłębione morze miłosierdzia.
 7. Dusze oziębłe staną się gorliwe.
 8. Dusze gorliwe dojdą  w krótkim czasie  do wysokiej doskonałości.
 9. Będę błogosławił domy, w  których obraz  mego Najświętszego Serca będzie umieszczony i  otoczony czcią.
 10. Kapłanom dam  moc kruszenia najzatwardzialszych serc.
 11. W moim sercu  zapiszę imiona osób, które  będą  rozszerzać to nabożeństwo i nigdy z Niego nie zostaną wymazane.
 12. WIELKA  OBIETNICA : Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mego, że wszechmocna  moja  miłość da łaskę pokuty przy śmierci tym wszystkim, którzy przez dziewięć  kolejnych pierwszych piątków miesiąca przystępować  będą do Komunii św. tak, że nie zejdą  z tego świata w niełasce mojej, ani bez   Sakramentów  św. i w ostatniej godzinie bezpieczne znajdą schronienie w  moim Sercu.

Zapewne  wszyscy odczuwają, ile boleści zawierają słowa Zbawiciela:” Szukałem, kto by mnie pocieszył, a nie znalazłem”. Ta skarga Jezusa odnosi  się przede wszystkim do niewypowiedzianych cierpień w Ogrójcu i na Kalwarii.

Trzeba o nich ciągle pamiętać, tak  jak Bóg Ojciec patrzy na Ofiarę Baranka wciąż  się dokonującą  za  ludzkie grzechy.

 

Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi.

 Celem  tego stowarzyszenia jest:

 1. Ożywiać w członkach Straży żarliwe, autentyczne nabożeństwo  do Niepokalanego Serca Maryi.
 2. Stawiać im przed oczy Maryję jako wzór, by pociągnięci przykładem Jej cnót, starali się naśladować Ją własnym życiem.

W naszej parafii ta wspólnota modlitewna założona została w maju 2011r.

Opiekunem duchowym jest Ks. Proboszcz Marcin Czerepak.

Liderką  -  Krystyna Wróblicka.

Spotkania  członków Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi odbywają się wspólnie z Arcybractwem Straży Hon. NSPJ  -  jeden raz w miesiącu, w III soboty  miesiąca  i  rozpoczynają się o godz. 15 –tej  w kościele „Koronką  do Miłosierdzia Bożego”.

Zapisy do wspólnoty – codziennie u Ks. Proboszcza lub zelatorki.

Dlaczego warto wstąpić do  Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi?

Każdy musi przyznać, że dołożył swoją cząstkę do męki naszego Zbawcy i łez Matce Jego i naszej. Maryja cierpiała wraz z  Synem dla wynagrodzenia za grzech. Niepokalane Serce Maryi pragnie nam dopomóc  do głębszego zrozumienia mocy cierpienia, przejaśnionego łaską spływającą z Krzyża Chrystusa.

Matce Bożej i naszej Matce winniśmy oddawać  miłość i cześć, okazywać swoją wierność  przez szerzenie kultu Jej Niepokalanego Serca.

Czynić  to możemy indywidualnie  lub m.in. we wspólnocie Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi.

Hasło  Arcybractwa Niepokalanego Serca Maryi w Polsce:

„PRZYJDŹ  KRÓLESTWO TWOJE  PRZEZ  NIEPOKALANE  SERCE  MARYI”.

 

Wspólnota Adoracji Nocnej Najświętszego Serca Jezusa w Rodzinie.

Istnieje w parafii Miłosierdzia Bożego od maja 2011r. – obecnie liczy 27 osób.

Opiekunem duchowym jest Ks. Proboszcz Marcin Czerepak, liderką – Krystyna Wróblicka.

Wspólnota podlega Krajowemu Centrum Adoracji Nocnej Najświętszego Serca Jezusa w Rodzinie  przy klasztorze Sióstr Wizytek w Jaśle.

Zapisy – u Ks. Proboszcza lub zelatorki Krystyny Wróblickiej, która rozprowadza materiały pomocne w modlitwie.

Dlaczego  warto należeć do tej wspólnoty?

Adoracja Nocna Najświętszego Serca Jezusa w Rodzinie jest  jedną z  odpowiedzi na  powszechny obowiązek  wynagrodzenia Bożemu Sercu za  grzechy nasze i naszych bliźnich. Mamy wynagradzać za odrzucenie  miłości i dobroci Boga.

Założyciel, o. Mateo  Crawley-Boeyey nadał  modlitwie wynagradzającej formę adoracji czyli oddawania Bogu chwały i dziękczynienia.

W czasie jej odprawiania rozważamy tajemnice  wiary oraz „wielkie dzieła Boże”, które  Opatrzność dokonuje w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

Adorację  wynagradzającą  o. Mateo wprowadził  do ognisk domowych, aby stała się  środkiem ewangelizacji i uświęcania rodzin.

Członkowie  Adoracji Nocnej Najświętszego Serca Jezusa w Rodzinie odprawiają w swoim mieszkaniu, raz  w miesiącu, w nocy – jedną  godzinę modlitewnego czuwania w  duchu wynagrodzenia, pokuty i miłości.