Sakrament Małżeństwa

Przez małżeństwo rozumiemy przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz na rodzenie i wychowywanie potomstwa. Zawierane między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Narzeczeni planujący sakrament małżeństwa, powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed datą ślubu celem spisania Protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich.

Kan. 1115 Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, w której jedno
z narzeczonych posiada stałe lub tymczasowe zamieszkanie. Ze słusznych racji narzeczonych, za niezbędną zgodą własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.

Dokumenty potrzebne do spisywania protokołu przedślubnego:

• Dowód osobisty,
  • Świadectwo chrztu wydane do ślubu kościelnego,
  • Zaświadczenie o bierzmowaniu,
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • Ostatnie świadectwo z nauki religii,
  • Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, stanowiącym podstawę do ślubu konkordatowego,
  • Zgoda własnego proboszcza, jeżeli narzeczeni mieszkają poza parafią planowanego ślubu (wystarczy z jednej strony),
  • W przypadku wdowca lub wdowy należy przedstawić, jako dowód śmierci współmałżonka Akt zgonu z USC lub świadectwo zgonu z parafii pogrzebu,
  • W przypadku osób cywilnie związanych i rozwiedzionych, należy przedstawić Wyrok Sądu.

Katechezy przedślubne!!!

Katechezy przedślubne w naszej Parafii!!!

W naszej Parafii, raz na pół roku, odbywa się przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa (w Brzegu odbywa się 6 nauk). Katechezy zaczynają się zawsze Mszą św. o godz. 17.00.

Cykl nauk obejmuje 6 spotkań. Pierwsze odbędzie się w niedzielę bezpośrednio po Mszy św. o godz. 17.00, a spotkania w tygodniu odbywać się będą w salce na plebanii o godz. 19.00.

Kurs kończy się w piątek, kiedy to narzeczonym zostanie wręczone zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Oprócz tych spotkań wspólnych z naukami dla narzeczonych, narzeczonych obowiązują także 2 spotkania w poradni rodzinnej działającej przy naszej Parafii. Terminy tych spotkań są do indywidualnego ustalenia. Poradnia Rodzinna przy naszej Parafii zaczyna swoją pracę w każdą środę od godz. 16.30.

Informacja o Poradni Rodzinnej: TUTAJ.

Zapraszamy wszystkich, którzy w dalszej lub bliższej perspektywie myślą o małżeństwie i ukończyli już szesnasty rok życia. Zapraszamy pary lub indywidualnie.

Zapisy podczas pierwszego spotkania  w niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00!

W trakcie kursu będą omawiane następujące tematy:

Małżeństwo i rodzina powołaniem.

Małżeństwo w prawie kanonicznym.

Zagrożenia życia mał­żeńskiego - działania antyrodzicielskie.

Odpowiedzialne rodzicielstwo (NPR).

Wiara fundamentem życia. Miłość małżeńska.

Rodzina źródłem życia. Sakramentalny charakter małżeństwa.

Czas trwania spotkania mieści się do 1 godz. Prosimy o punktualność.
Zainteresowanych zapraszamy!

Spis dokumentów potrzebnych do zawarcia Sakramentu Małżeństwa oraz aktualne wiadomości będą umieszczane: TUTAJ.

Każdy uczestniczący otrzyma świadectwo ukończenia katechez.